Úvod Jaká jsou základní pravidla hubnutí?

Jaká jsou základní pravidla hubnutí?

Než kdokoliv přistoupí k hubnutí, měl by zvážit několik věcí:

 • Reálně zvážit, zda skutečně trpí nadváhou, případně se poradit s někým, kdo mu řekne pravdu. Někdy jde jen o nechtěné rozmístění tuku do rizikových partií, ačkoliv se nedá hovořit o obezitě. V takovém případě postačí cílená pohybová aktivita, případně přírodní prostředky, které se na rizikové partie zaměřují.
 • Usoudit, zda je ochoten hubnutí něco obětovat a má-li na to dost trpělivosti a vůle.
 • Promyslet všechny následující kroky, aby k hubnutí přistoupil komplexně, tedy se vším všudy.
 • Dovoluje-li mu jeho zdravotní stav začít s hubnutím a změnou životního stylu.
 • Pokud má někdo partnera, poradit se s partnerem jestli mu to nebude vadit (někteří muži milují korpulentní dámy).
 • Ženy by měly zvážit, zda netloustnou po užívání hormonální antikoncepce či substituce, nebo jestli nejsou v rizikovém období (puberta, přechod).

Základní kroky k hubnutí:

 • Změna jídelníčku. Upravit konzumaci a to nejen potravy, ale i pití tak, aby odpovídala energetickému výdeji, nebo byla o něco nižší. Přehodnotit skladbu jídelníčku vzhledem k denním hodinám a denní aktivitě.
 • Pohybová aktivita. Zvýšit pohybovou aktivitu a dát jí pravidelnost. Zaměřit se na spalování tuků (činnosti, které zvyšují energetický výdej – běh, spining, aerobik, tanec aj.). Zároveň je dobré občasné posilování, plavání, strečink. Na rizikové partie existují cílené cviky.
 • Příjem tekutin. Mělo by se i normálně dbát na dostatečný příjem tekutin, pro hubnutí jsou vhodné zelené čaje, speciální čajové směsi, některé minerálky, ale především čistá voda.
 • Užívání potravinových doplňků. Než se přistoupí k užívání léků (anorektik), měl by každý zkusit užívat nějaké přírodní léčiva a doplňky stravy, které se zaměřují přímo na to, kde má dotyčný tzv. bolavou patu (potlačení chuti na sladké nebo k jídlu, ukládání tuku v rizikových partiích, urychlení metabolismu a vstřebávání tuků apod.).
 • Užívání léků na hubnutí. Tady bych vždy doporučila konzultaci s odborníkem (lékařem, výživovým specialistou), kvůli možným vedlejším účinkům. K užívání léků na hubnutí by se mělo přistoupit po dlouhodobém a přesto bezúspěšném praktikování všech předešlých bodů.

Diskuse (4 komentáře)

Gabka, (20. 04. 2012 13:22) Reagovat
Ahojky. Já jsem skvěle zhubla díky C.L.A. Corectii. Není to reklama, jen můj osobní tip pro všechny snažilky ;-)
Marie, (17. 04. 2013 06:34) Reagovat
Já jsem účinně zhubla, když jsem začala běhat. Je to nenáročná přirozená aktivita, která nezabere moc času. Běhat se dá téměř všude. Samozřejmě trochu jsme upravila i jídelníček, ale ne nějak radikálně. Osobně jsme přesvědčená, že efektivně hubnout bez pohybové aktivity nejde.
Lucka, (01. 12. 2014 07:12) Reagovat
Já jsem stejného názoru, alespoň nějaký pohyb to chce. Já spíš chodím na procházky, ale třeba jsem se naučila chodit pěšky (bydlím v pátém patře), nejezdit všude autem atd. Jídelníček jsem změnila akorát tak, že jím mnohem více ovoce a zeleniny. Míň pak sním jiného jídla.
Erika, (17. 11. 2015 14:37) Reagovat
Já jsem také upravila jídelníček, začala jsem běhat, ale kila stále dolů nejdou. Vždy něco málo zhubnu, zase přiberu a určitou hranici se mi nedaří překonat. Přitom nejsem moc při těle, stačilo by mě zhubnout tak pět kilo, ale zkrátka to nejde...
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Léky-na-hubnutí.cz
Kontakty