Úvod Jaké jsou jednotlivé léky?

Jaké jsou jednotlivé léky?

Adipex retard. Účinnou látkou je fentermin, který je chemicky příbuzný noradrenalinu. Působením patří mezi sympatomimetika (ovlivňují centrální nervový systém).

Adipex jsou tablety, které snižují chuť k jídlu. Jedinec, který je užívá nepociťuje tak velkou potřebu jídla, jako před užíváním. Pomáhá mu to dodržovat dietní opatření, která se obvykle zakládají na snížení přísunu energeticky hodnotných potravin a zvýšení pohybové aktivity. Nižší příjem a vyšší výdej znamená spalování zásob podkožního tuku a hubnutí.

 

Adipex retard je na lékařský předpis a předepisuje se lidem, kterým se nedaří snížit hmotnost, protože nejsou schopni potlačit svou chuť k jídlu a nutkavé jednání neustále něco konzumovat.

Lékař jež Adipex předepisuje bere vždy v úvahu, zda obezita dotyčného ohrožuje na zdraví víc, než nežádoucí účinky léku.

Užívání sympatomimetik má své nevýhody. Jejich účinek je přechodný. Doporučuje se užívat tři měsíce, poté opět na tři měsíce vysadit. Mimo to může mít spoustu nežádoucích účinků:

  • Nespavost, úzkost, mravenčení v končetinách
  • Bolesti hlavy, závratě
  • Bušení srdce, zrychlená srdeční frekvence, zvýšení krevního tlaku
  • Pocení, návaly horka, sucho v ústech, rudnutí obličeje
  • Změna chuti, pocity na zvracení, zácpa, hemeroidy (zhoršení)
  • Dýchací obtíže

 

Meridia, Lindaxa. Jde o tzv. SSRI, tedy o látky inhibující zpětné vychytávání serotoninu. Jedná se o moderní léky v tabletách, které se považují za antidepresiva třetí generace. Účinnou látkou je sibutramin. Tyto léky na hubnutí dokáží snížit hmotnost na několik měsíců od začátku užívání, a to tak, že současně vyvolávají pocit nasycenosti a zároveň zvyšují energetický výdej. Při dodržování redukce jídla a přiměřeného pohybu pacienti skutečně hubnou. Zlepšuje se i jejich psychika, jsou štíhlejší a šťastnější. Nic však není zadarmo, mohou mít stejně jako jiné léčiva své nevýhody.

I tyto léky na hubnutí jsou předepisovány lékařem, který sám zváží, zda jsou pro pacienta vhodné.

Nežádoucí účinky jsou totiž podobné, nebo téměř shodné jako u léku Adipex retard.

 

Xenical. Tyto tablety, které působí na lipidový metabolismus jsou dalším léčivem, které pomáhá s redukcí hmotnosti. Účinnou látkou je orlistat, který přímo ve střevě lokálně snižuje vstřebávání tuků. Zároveň klesá koncentrace nebezpečného cholesterolu a tím se upravuje i krevní tlak. Xenical patří mezi léky na hubnutí, které nesnižují chuť k jídlu. Inaktivuje enzymy (lipázy), které pak nejsou schopny štěpit tuk v potravě. Ten nestrávený (asi 30%) odchází z těla přirozenou cestou ven (defekací). Takto nestrávený tuk se nemůže ukládat do podkoží, ani není zdrojem energie. Xenical tablety jsou účinné na hubnutí, ale ne pro všechny lidi trpící nadváhou vhodné. Proto patří taktéž mezi léky na lékařský předpis.

Nežádoucí účinky:

  • Časté bolesti břicha
  • Průjmy, nadýmání
  • Snížená schopnost vstřebávat vitamíny rozpustné v tucích

 

Ještě jednou je třeba připomenout, že všechny uvedené léky jsou vázány lékařským předpisem, protože jen lékař po zhodnocení celkové anamnézy pacienta je schopen určit, který lék je pro něj nejvhodnější. Po celou dobu léčby je pacient průběžně sledován kvůli nežádoucím účinkům léků.

Je velmi nebezpečné nějakým nezákonným způsobem si takovéto léky opatřit a vystavit se negativním následkům.


Diskuse (92 komentářů)

Verča, (19. 07. 2012 05:50) Reagovat
Jsem obézní a rozhodla jsem se s tím něco dělat. Máte někdo s nějakým lékem předepsaný lékařem zkušenosti? A když chci nějaký lék, tak mi ho předepíše praktický lékař, nebo mě někam pošle? Děkuji.
Denisa, (06. 05. 2013 18:53) Reagovat
Rovněž váhám, že bych si na obezitu nechala něco předepsat lékařem, ale někdo mi říkal, že to také není až tak jisté, že to zabere. Nejsem vyloženě obézní, ale mám dost kilogramů nadváhu. Od kolika kg navíc lékaři předepisují tyto léky, nebo nezáleží na váze?
Romana, (20. 05. 2013 10:25) Reagovat
Asi to není přesně určené, od kolika kilogramů nadváhy vám předepíše lékař léky na hubnutí. Myslím, že to je individuální. Pokud máte větší nadváhu, tak s tím problém nebude. Samozřejmě že ty léky nejsou spásou samo o sobě, ale myslím, že hubnout pod lékařským dozorem má rozhodně větší efekt.
Michaela, (05. 03. 2014 13:47) Reagovat
A to musím navštívit nějakého dietologa, nebo stačí praktický lékař. Já jen, že moc nejsem spokojená se svým praktickým lékařem a nechce se mi svěřovat se mu, že bych potřebovala hubnout pod jeho dohledem. Celkově se mi nechce s nikým o tom mluvit, ale sama jsem zkoušela zhubnout mockrát, ale bez efektu.
Zuzana, (12. 05. 2014 11:44) Reagovat
Podle mě můžete vyhledat dietologa sama, ale nevím, jak je to s placením. Jestli se třeba neplatí za dietologa. Zkuste si vyhledat něco na internetu.
Katrin, (09. 07. 2014 10:24) Reagovat
Já myslím, že se za dietologa platí. Pokud ale člověk je obézní hodně a nedokáže s tím sám nic dělat, je vždy lepší se svěřit do rukou odborníka, a to co nejdříve. Je tolik nemocí, které jsou způsobené (ať už přímo či nepřímo nadváhou). Nechci strašit, jen upozorňuju na nutnost problém řešit.
Karolína, (01. 02. 2015 14:13) Reagovat
A je nutné si vůbec hledat dietologa? Já myslím, že prášky na hubnutí vám může napsat i praktický lékař. Sama s tím zkušenosti nemám, ale kamarádka bere prášky na hubnutí (na předpis) a nezmiňovala se, že by chodila k dietologovi.
Ilona, (05. 03. 2015 09:15) Reagovat
Prášky na hubnutí by měly být až poslední možností, kdy člověk ví, že mu nic jiného nezabírá, i když se snaží. Pořád jde o prášky a ty jsou pro organismus minimálně zátěží. Navíc bych se v jejich případě obávala jojo efektu po jejich vysazení. Já bych také potřebovala zhubnout, ale vím, že zatím proto nedělám vše, co je v mých silách, tak si nechci pomáhat medikamenty.
Erika, (30. 08. 2015 13:01) Reagovat
Prášky na hubnutí ano, ale vždy jen po konzultaci lékaře. Jinak by mohli nadělat hodně škody.
Aundrea, (09. 11. 2015 11:01) Reagovat
The Meditation Backyard at Dzogchen Beara is gorgeous spot to spend some quiet time in meditation and reflection.My web page Vipassana Meditation Center Atlanta (Http://S3.Amazonaws.Com/Thoughtele/Index/341.Html: http://s3.amazonaws.com/thoughtele/index/341.html)
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Léky-na-hubnutí.cz
Kontakty